PRP שיער

PRP שיער- טיפול חדשני להתקרחות

שיער מלא ומבריק נתפס בדרך כלל כסימן לבריאות טובה, אך נשירה והתקרחות עלולות להופיע גם בקרב נשים וגברים בריאים. עד לא מזמן עמדו לרשותנו בעיקר תכשירים או תהליכים של השתלת שיער, אך הללו לא תמיד הובילו לתוצאה המבוקשת. כיום לעומת זאת, קיימת שיטת טיפול חדשנית – PRP שיער, המובילה לצמיחה מואצת של השיער.

PRP שיער – שיטת טיפול חדשנית להתקרחות ודילול שיער

ההתמודדות עם התקרחות היא כמובן אישית, ורבים (בעיקר גברים), מסתגלים למצב החדש ולומדים לחיות איתו. אך מי שמעוניין לשמור על מראה שיער מלא יכול היום להיעזר בשיטת הטיפול החדשנית של PRP שיער. שיטה זו המבוססת על Platelet Rich Plasma, משתמשת בפלזמה ובטסיות דם הנמצאות בגופו של המטופל עצמו ומתעלת את החומרים העשירים הקיימים בפלזמה לטובת טיפול במצב ההתקרחות.

שיטה זו מתבססת על מחקרים שגילו כי נטילת דוגמית דם מגופו של המטופל, עיבוד חומרי הגדילה וטסיות הדם והזרקתם לאזורי הקרקפת שבהם מתרחשת נשירה, עשויים להיות הצעד הבא בטיפול בהתקרחות. שיטה זו מעודדת את זרימת הדם וחומרי הגדילה לרקמות שבאזור הקרקפת וכך מתחדשת צמיחת שיער הראש, נשירת השיער נבלמת, ונוצר שיפור ניכר במראה וצפיפות השערות.
בעצם מדובר במזותרפיה לעור הקרקפת כאשר גורמי הגדילה המשתחררים מן הטסיות שבפלזמה מזינים ו"מעירים" את שורש השערה וגורמים לצמיחת שיער מואצת.

כיצד מתבצע טיפול PRP שיער?

הטיפול בהתקרחות הוא תחום ותיק, ובשוק ניתן למצוא מוצרים רבים ותכשירים שונים המבטיחים לשקם את מצב הקרקפת והשיער. פתרונות אלו עשויים להיות מועילים במידה מסוימת, אך לשיטה החדשנית של PRP שיער יתרון ברור וממשי – אין היא מצריכה ניתוח או התערבות פולשנית ולכן היא אינה כרוכה בתהליך החלמה מורכב.

זוהי שיטה בטוחה יחסית, כמעט ללא תופעות לוואי, ורק לעיתים רחוקות יחוש המטופל אי נוחות או גירוי. על מנת לקבל מידע מלא ומפורט בדבר תהליך הטיפול, מומלץ כמובן לקבוע פגישת ייעוץ מסודרת, אך בדרך כלל טיפול בשיטת PRP שיער כולל את שני השלבים הבאים:

  • נטילת דוגמית דם – המטופל יתבקש לתת דוגמית דם קטנה (כ-22 מ"ל).
  • עיבוד הדוגמית – הדוגמית תישמר במבחנה ותוכנס למכשיר צנטריפוגה שיסחרר אותה במשך כרבע שעה. כך יהיה ניתן להפריד בין מרכיבי הדוגמית וליצור 3 שכבות: תאי דם אדומים, פלזמה דלת טסיות ופלזמה עשירה בטסיות. את השכבה העשירה בטסיות יזריקו לאזורי הקרקפת שבהם יש נשירה.

PRP שיער – מתי תראו תוצאות?

הטיפול בשיטת ה-PRP שיער נבדק בשנים האחרונות, והוכיח תוצאות מעודדות מאוד בטיפול בהתקרחות. החוקרים מצאו עלייה במספר השערות ובצפיפות השיער וגם כלי הדם שמסביב לשורשי השיער עלו במספרם. שיטה זו התבררה כיעילה גם בקרב מטופלים שעברו השתלת שיער, כאשר המטרה היא לשמר את השתל לאורך זמן. כדי להשיג את התוצאות המבוקשות, בדרך כלל יהיה צורך לחזור על התהליך כ-6 פעמים רצופות, כאשר בין טיפול לטיפול תהיה הפוגה של בין שלושה שבועות לבין לחודש.

את ניצני הצמיחה תוכלו לרוב לראות כחודש אחרי הטיפול הראשון, כאשר תשלימו את הטיפול השלישי כבר יופיעו ברוב המקרים שערות צפופות. אחרי השלמת הטיפול החמישי ניתן לצפות כבר לצמיחה משמעותית.

על תהליכי גדילת השיער

כל מי שהתברך בשיער שופע, לוקח אותו לעיתים כמובן מאליו, אך למעשה גדילת שיער הראש היא תהליך עדין ומרתק המושפע מגורמים רבים. המרכיב העיקרי של השיער הוא סוג של חלבון הנקרא קרטין, ולב השערה מורכב מתאים מתים המכונים טריכוציטים. השערות צומחות מתוך הזקיקים שעל הקרקפת, כאשר לרוב בני האדם יש כ-10,000 זקיקים של שיער. צמיחת השיער מתבצעת באופן מחזורי בשלבים שונים: הראשון הוא שלב הגדילה הנקרא גם שלב האנגן (Anagen), ולאחריו מגיע שלב של גדילה איטית הנקרא קאטגן (Catagen). השלב האחרון הוא שלב הטלוגן (telogen) – שלב המנוחה שלאחר מתחילה נשירת השיער. רוב זקיקי השיער שעל הקרקפת נמצאים בשלב הגדילה, כסנטימטר אחד בחודש, כאשר מחזור חייה של כל שערה נמשך לרוב כ-4 שנים. עם זאת גם הנשירה היא חלק טבעי מן התהליך, וכל עוד נושרות לאדם עד 100 שערות ביום, מצב נשירה זה נחשב תקין.

הסיבות להתקרחות

צמיחת השיער, מצבו של השיער ומראהו הם תוצאה של גורמים רבים, גנטיים, סביבתיים והורמונליים. אצל גברים אחת הסיבות המרכזיות לנשירת השיער היא קיומו של הורמון הטסטוסטרון, וכמובן נטייה גנטית להתקרחות. התקרחות זו היא השכיחה ביותר ונקראת גם התקרחות "אנדרו-גנטית". היא מופיעה בקרב כ-80% מהגברים ומקורה התורשתי יכול להיות גם מצד אמו של המטופל וגם מצד אביו. חשוב לציין כי סוג זה של התקרחות קיים גם בקרב נשים, עם כי במידה פחותה. בדרך כלל, ההורמון הנשי אסטרוגן מגן על האישה מפני התקרחות, אך גם אצלה הנטייה הגנטית עלולה להוביל להתנוונות זקיקי השיער. הנטייה הגנטית היא הגורם העיקרי להתקרחות, אך לצידה קיימות סיבות נוספת. תזונה לא מאוזנת, תכשירי שיער לא מתאימים וחומרים אחרים עלולים להחליש את השערה ולגרום לנשירה. מלבד זאת, גם מחלות זיהומיות באזור הקרקפת, שינויים הורמונליים ודלקות עלולות לגרום לנשירה, ועל כן, אין להזניח את הנושא ולפנות לטיפול מתאים.

התקרחות – סוגי הנשירה

נשירה ואובדן שיער יכולים כאמור להופיע גם אצל גברים וגם אצל נשים, אך בדרך כלל הם יבואו לידי ביטוי באופן שונה. אצל גברים ההתקרחות תתחיל בדרך כלל כנשירה של שיער באזור הרקות עד שנוצרים מעין "מפרצים" בצידי המצח. בהמשך קו השיער נסוג באופן הדרגתי וכך גם מתגברת הנשירה גם במרכז הראש. במקרים רבים, נותרת אצל הגבר צמיחה תקינה בצידי הראש בלבד ומעל העורף.

נשים בדרך כלל לא יסבלו מהתקרחות שלמה, אלא ממצב של התדלדלות כללית של צפיפות השיער. נשים עלולות לאבד שיער לא רק בשל סיבות גנטיות אלא גם בעקבות דיאטה קיצונית, לחץ נפשי, מחסור תזונתי, חוסר איזון הורמונלי, הריון ושינויים בתנאים הסביבתיים. מלבד זאת, אצל שני המינים גם עלול להתפתח מצב של אלופציה אראטה (Alopecia areata) – היווצרות של אזורי התקרחות קטנים ועגולים על הקרקפת. מצב זה נגרם כאשר המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את זקיקי השיער וגורמת לנשירה.

לסיכום

PRP שיער הינה שיטה מתקדמת ומבטיחה לטיפול בהתקרחות. מוזמנים לתאם מולנו פגישת ייעוץ במהלכה נוכל לאבחן את סוג ההתקרחות ממנו אתם סובלים, ולהתאים עבורכם טיפול אפקטיבי באמצעות PRP שיער.

מקורות: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4622412/

שתפו עם חברות