טיפול באקנה

טיפול באקנה ברחובות

פצעי האקנה מתפתחים מזקיקי השערה עקב שילוב של מספר גורמים- חלקם פנימיים (כמו הפרשות פנימיות מהעור החוצה) וחלקם חיצוניים (כמו תנאי מחייה, זיהום סביבתי ועוד..). התוצאה הינה עליה ביצירת חלב (סבום) בבלוטות החלב והיווצרות זיהום ממקור חיידקי.

תופעת האקנה מושפעת מהורמונים, בייחוד הורמוני מין זכריים. ישנן נשים אשר בתקופת המחזור החודשי מתפתחת אצלן החמרה באקנה. ניתן לייחס גם סוגי מזון שונים להחמרה של מצב העור, מאכלים הידועים כבעלי השפעה על מצב האקנה הינם – פיצוחים, שוקולד, גבינה צהובה ומטוגנים למיניהם.

האקנה יופיע בד"כ לראשונה בגיל ההתבגרות וככל שמתבגרים שכיחות האקנה יורדת. יחד עם זאת, בעיקר בקרב נשים, תיתכן התפרצות מאוחרת יותר של אקנה מסוג אחר, עקב שינויים הורמונליים המתרחשים בתקופת ההריון ו/או בגיל המעבר.

אזורי הגוף בהם עלולים להופיע נגעי האקנה – פנים, גב עליון ובית החזה. כמות הנגעים משתנה מאדם לאדם ועלולה, בהתאם לחומרת בפצעים להותיר צלקות.

קומודון – פצע בודד לא דלקתי של אקנה. אם יש לו ראש שחור הדבר מעיד שהקומודון פתוח וחשוף לאויר – בחלב קיים באופן טבעי גופרית אשר במגע עם אויר הוא מתחמצן והופך שחור.
אם יש לו ראש לבן – הדבר מעיד שהקומודון סגור.

פוסטולה – במקרים רבים מתפתח זיהום חיידקי והוא יהפוך למוגלתי ויפריש החוצה מוגלה.

פאפולה – הינה זיהום חיידקי, בדרך כלל בעל ראש אדום, שאינו מפריש מוגלה.

טיפול באקנה

לפני תחילת הטיפול באקנה מתבצע אבחון מכשירני באמצעות מצלמת תלת מימד המאפשרת בחינה של העור לעומק, עד לשכבת האפידרמיס. בהתאם לאבחנה של מצב העור יוחלט על שיגרת הטיפולים הנכונה עבור המטופל, כאשר ברוב המקרים יתבקש המטופל לראות במקביל גם רופא עור ולשלב בשיגרת הטיפוח היומית גם תכשירים רפואיים ייעודיים לטיפול באקנה.
השילוב בין רופא עור לטיפול אצל קוסמטיקאית פרא רפואית הינו שילוב מנצח מאחר והאקנה נוצר ע"י חיידק ולכן נדרשת התערבות רפואית, בעוד שהטיפול הקומסטי מחיש את תהליך ניקוי והבראת העור, ובהמשך לוקח חלק משמעותי במניעת הישנות הבעיה ע"י טיפולי שיגרה.

הטיפול עצמו מתמקד בניקוי עמוק וניקוז קומודונים, בשילוב תכשירים ייעודיים לאיזון שומניות עור הפנים כגון מסיכות ופילינגים.
במידת הצורך משולב בטיפול גם טיפול בטכנולוגית IPL – intense pulsed light לייבוש ההפרשה המוגברת.
המטרה היא להגיע לאיזון של העור ושיפור משמעותי באקנה. יש לציין שזהו טיפול מקיף הדורש שיתוף פעולה של המטופל גם בבית ע"י תכשירים ייעודיים.

לרוב נראה שיפור משמעותי לטובה כבר לאחר הטיפול הראשון, כאשר מצב העור ילך וישתפר עם התקדמות הטיפול עד למצב בו נידרש רק לטיפולי מניעה ותחזוקה אחת לכ – 3 חודשים.

שתפו עם חברות